Ana sayfa Sağlık Bu yöntemleri kullanarak stresten kurtulabilirsiniz!

Bu yöntemleri kullanarak stresten kurtulabilirsiniz!

Yoğun iş hayatı ve büyük şehirde yaşayan birçok kişi stres ve sinirle mücadele edebiliyor. Bu yöntemlerle strese son! Sinirlerinizi sakinleştirmek için bazı püf noktaları sizinle paylaştık.

PAYLAŞ

Sinir krizi anında vücudunuzdaki kaslar da gerilmeye başlar çünkü ağır bir adrenalin yükü oluştururlar. Böyle bir durumda kollarınızı esneterek ya da bazı çömelme hareketlerini yaparak, yoğun duygulara eşlik eden gerginliği serbest bırakmaya yardım edebilirsiniz.

Bitki çayları için

Yatıştırıcı ve rahatlatıcı özellikleri olan çok sayıda çeşitli şifalı bitki bulunmaktadır. Melisa ve limon otu en bilinen ve en etkili olanlardır. Kedi otu, ıhlamur ve lavanta çaylarını da listeye ekleyin çünkü, bu çaylar rahatlamayı sağlar ve endişeyi azaltır.

Derin derin nefes alın

Derin nefes almak, sinirlerinizi sakinleştirmek ve hızlı bir şekilde iç rahatlığı elde etmek için en kolay ve en etkili yöntemdir.

Peki, derin nefes nasıl alınır?

-Burnunuzdan yavaş bir şekilde nefes alın.
-Karnınızın hava ile dolduğunu hissedin.
-Yavaş bir şekilde beşe kadar sayın.
-Nefesinizi dört saniye boyunca tutun.
-Beşe kadar sayarken ağzınızdan yavaşça nefes verin.
-Yavaş nefes almak, kalp çarpıntısını rahatlatır. Bu beyne oksijen sağlar ve sakin bir durumu teşvik etmekten sorumlu olan parasempatik sinir sistemini aktive eder.

Kendinizi rahat hissedebileceğiniz bir alanda bulunun

sinir krizi anında, çevrenizde insanların olması sizi daha da kötü yapabilir. Böyle bir durumda sorunu tetikleyen her ne ise ondan uzaklaşın. Sakinleşmenizi ve olayları daha açık bir şekilde görmenizi sağlayacak bakış açısını elde etmek için sorun yaratan şeylerden zihninizi uzaklaştırın. Yeniden sakinleşmenizi sağlayacak bir yer bulmak iyi bir fikirdir. Bunun fiziksel ya da zihinsel bir yer olup olmaması önemli değildir. Önemli olan kendinizi orada iyi hissetmenizdir.

Diğer yöntemler

Bu yöntemler dışında dans etmek, egzersiz yapmak, yoga yapmak, müzik dinlemek, kendinize biraz zaman ayırmak, rahatlatıcı banyolar, meditasyon, ve masaj sinir atakları ile savaşmaya yardımcı olabilir. Zihninizi nasıl sakinleştireceğinizi öğrenmek çok önemlidir. Her gün beklentiler, kaygılar ve yapılacak çok sayıda şey nedeniyle rahatsız hissedersiniz. Farkındalık, düşüncelerinizi ve duygularınızı kontrol etmenize yardım eden etkili bir yöntemdir.