Ana sayfa Gündem Çerkesler, sürgünün 155’inci yılında atalarını andı

Çerkesler, sürgünün 155’inci yılında atalarını andı

Çarlık Rusyasının Osmanlı topraklarına sürdüğü Çerkesler bu acılarını anmak üzere Kefken’de biraraya geldi.

PAYLAŞ

‘Anavatandan çıkarılışın 155. yılı’ anma programı, Kandıra – Karaağaç mahallesindeki sürgün anıtı önünde yapılan dualarla başladı. Buradan Babalı mahallesi merkez camii önüne geçildi. İftar programı öncesinde yapılan konuşmalarda Kafkas Dernekler Federasyonu (KAFFED) Genel Başkanı Yıldız Şekerci, gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusların Kuzey Kafkasya’yı işgali sonrası soydaşlarının sürgün edildiğini söyledi.

Acılarının hala taze olduğunu belirten Şekerci, “Belki de dünyada soykırımın en acısını yaşadık. Bugün üzerinden 155 yıl da geçse hala yeni bir acı olarak bu sürgünü hissediyoruz. Kafkasların kadim kültürleri var. Dili ve kültürü yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. Bu sürgünü unutmadık, unutturmayacağız. Her yıl yaptığımız bu organizasyonlar da bunları hatırlamak ve hatırlatmak için. Bu etkinliklerin amacı, gençlerimize bu duygularımızı ve yaşanmışlıklarımızı aktarabilmek.” dedi.

Katılımcılar iftar yemeğinin ardından Meşalelerle Babalı sahiline doğru matem yürüşüne geçtiler. Burada 21 Mayıs 1864 yazılı çelengi denize bırakan çerkesler ellerindeki meşaleleri de kuma saplayıp, karanfileri de denize bıraktılar.
Yakılan NART ateşinin çevresinde mezar taşı nöbeti tutan çerkeslerin, atalarının yaşadıkları acıları paylaştıkları yüzlerinden okunuyordu.