Ana sayfa Manşet “Dünya, Türkiye’deki baskı ve sansürü Wikipedia yasağıyla tanıdı”

“Dünya, Türkiye’deki baskı ve sansürü Wikipedia yasağıyla tanıdı”

PAYLAŞ

Wikipedia’nın, Türkiye’nin Suriyeli militanlar ve devlet destekli teröristlerle olan ilişkisine dair yazıları kaldırmayı reddettiği için Türk yetkililer tarafından yasaklandığının hatırladıldığı Partick Kingsley imzalı yazıda, yasağın üzerinden bir ay geçmesine rağmen bazı Türkler’in Wikipedia’da arama yapma alışkanlıklarından hala kurtulamadığı belirtildi.

“Wikipedia’nın Türkiye’de yasaklanmasının bilgiyi arayanlar için bir sorun olmasının ötesinde, eleştirmenlere göre daha karanlık tabloları hatırlatıyor; ifade özgürlü ve bilgi edinme hakkının toptan yasaklanması…” denilen makalede şu ifadelere yer verildi:

“Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yaman Akdeniz’e göre, Wikipedia Türkiye’de yasaklanan 127 bin internet sitesinden sadece bir tanesi. Buna ek olarak sosyal medya hesapları, blog sayfaları dahil 95 bin sayfa da yasaklanmış veya kısıtlanmış durumda… Yasaklı bu sitelerin bazıları pornografik içerikli ancak birçoğu hükûmetin kendisini utandıracağını düşündüğü bilgi ve raporları içeriyor. ‘Sendika.org’ adlı haber sitesi 45. kez erişime engellendi.

Türkiye’de web aktivistleri için Wikipedia, 2015’ten itibaren istikrarlı bir şekilde büyüyen ve geçen yıl başarısız darbe sonrasında belirgin bir şekilde artan çevrimiçi sansür dalgasının en yeni kurbanı oldu.

Darbe girişimi Erdoğan’a, medya dahil kendi muhaliflerine karşı uyguladığı yasakları genişletmek için bir gerekçe sundu. Darbe girişiminden bu yana 190 basın yayın kuruluşu kapatıldı ve en az 120 gazeteci tutuklandı.

Akdeniz’e göre dünya du tabloyu Wikipedia yasağı sonrası farketti ancak bu bizim için yeni bir şey değil. Muhalif medya her gün baskı altında ve bu baskıyı görünür yapan şey de Wikipedia yasağı.

Wikipedia kullanımı Türkiye’de Nisan ayından bu yana yüzde 85 oranında düştü ancak bazıları bu yasağı, yasaklı sitelere erişimi sağlayan VPN uygulamaları veya sanal özel ağ ile engellemeyi başardı.

Dünya İnternet Endeksi’ne göre, Türkiye dünyada en çok VPN kullanınan üçüncü ülke konumunda… Yaşları 16-64 arasında değişen ve internete erişmi olan Türklerin yüzde 45’i 2017’nin ilk çeyreğinde VPN kullandı. Hatta bu uygulama yeni başlayanlar için doğal bir davranış biçimine dönüştü.

Ancak VPN kullanımının yan etkileri de var. Çünkü Wikipedia, VPN kullanıcılarına makaleler üzerinde değişiklik yapma ya da yeni bir makale ekleme imkanı sunmuyor. Ayrıca bazı VPN’ler de yasaklı, geriye kalanlar ise çoğunlukla yavaş ve VPN kullanmak çoğu zaman çekilen sıkıntıya değmiyor.”