Ana sayfa Dünya Erdoğan “Bunlar asparagas haberler” demişti ama gerçek çıktı

Erdoğan “Bunlar asparagas haberler” demişti ama gerçek çıktı

Savunma Sanayii Başkanlığı ' ASELSAN mühendisleri neden yurtdışına gidiyor' anketi yaptı. Aldığı cevapların ilk sırasında "ülkedeki politik durumun normalleşmesi" var

PAYLAŞ

2019’un ilk günlerinde New York Times gazetesinde bir haber yayınlandı. Habere göre 2017’de 250 binden fazla Türk başka bir ülkeye göç etmişti. Gazete Türkiye’den göçün ana nedenleri olarak siyasi görüşleri yüzünden cezalandırılma korkusu, terör, yargıya güvenin yitirilmesi ve hukukun üstünlüğünün hiçe sayılması olduğunu öne sürdü.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi haberin doğru olmadığını, belirtilen sayı içinde yabancı uyrukluların da yer aldığını açıkladı. Yurtdışına göçen Türklerin sayısınınsa 113 bin 326 kişi olduğu ifade edildi. Bu haberle 2019’a beyin göçü tartışmalarıyla girildi.

Ancak konuşulan 113 bin 326 kişinin değil birkaç yüz mühendisin yurtdışına gitmesi oldu. Onlar herhangi bir şirkette değil ASELSAN, ROKETSAN gibi kritik savunma sanayii şirketlerinde çalışan mühendislerdi.

Kimileri çalıştıkları projeler ve şirketler nedeniyle çok gizli bilgilere sahipti.

31 Mart seçimlerinden önce Kanal 7 ve Ülke TV ortak yayınına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili bir soruya “Bunlar asparagas haberler” yanıtını vermişti.

Gençlerin yurtdışında çalışmak istediği ve ASELSAN’daki bazı mühendislerin ayrıldığı yönündeki haberler sorulan Erdoğan şu sözleri kullanmıştı:

Şimdi yurtdışında iş bulur bulmaz onu pek bilmem ama şimdi tam aksine yurtdışından Türkiye’ye dönüşlerin yoğunlaştığı bir döneme gidiyoruz. Bu sadece inşaat mühendisliği değil, elektrik elektronik, makine mühendisliği vesaire. Bunun yanında tıp, bu konuyla ilgili tam bir geri dönüşümün olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Mesela şu anda Ankara’da kurduğumuz 3 bin 600-3 bin 700 yataklı şehir hastanesinde çok ciddi bir geri dönüş var. Yurtdışından Türkiye’ye dönenler var, özel sektöre gidip tekrar devlete dönenler var. Bu tür bir süreci yaşamaya başladık ve ASELSAN’dan falan bu şeyler filan bunlar da çoğu uydurma. Çünkü ASELSAN bir defa ücret politikasıyla vesaireleriyle de uygun bir yer. Zorla kimseyi tutamazsın ama bu anlattıkları gibi de böyle bir ayrılma şeyi falan ASELSAN’da söz konusu değil. ASELSAN tam aksine şu anda genç, kabiliyetli olanları seçerek kervanına katıyor ve orada çalıştırıyor ve güçlü bir kuruluş olarak da yoluna devam ediyor.

Erdoğan’ın açıklamalarının aksine ocak ayında ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün istifaları doğrulamıştı. Görgün 2018’de kurumdan ayrılanların sayısının 100-200 kadar olduğunu söylemişti.

Sonrasında mühendislerin kritik kurumlardan neden ayrıldıkları ve neden yurtdışına gittiklerine ilişkin bir araştırma yaptırıldığı ortaya çıktı.

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın yaptırdığı “Nitelikli İşgücü Kaybının Önlenmesi Anketi” başlıklı araştırmaya Independent Türkçe ulaştı ve anketi hazırlayan Gökçen Aksoy ile konuştu.

Anket 10 Ekim 2018 tarihinde yapılmış. ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN, STM, TUSAŞ ve Uzay ve Savunma Teknolojileri (SDT) tarafından yurtdışına gitmek üzere kurumlarından ayrılan 272 kişiye gönderilmiş. Soruları yanıtlayanların sayısı 80 olarak belirtiliyor, yanıtlama oranı yüzde 29.

Independent Türkçe’nin konuştuğu Savunma Sanayii Başkanlığı insan kaynakları uzmanı Gökçen Aksoy, ankete katılımın istedikleri düzeyde olmadığını belirtti. Daha kapsamlı bir çalışmanın önümüzdeki dönemde yapılacağını ve kamuoyuyla paylaşılacağını da söyledi.

Katılım yetersiz olmasına rağmen araştırmanın mühendislerin yurtdışına gidişine ilişkin genel bir çerçeve çizdiğini ifade eden Aksoy, anket soruları ve sonuçlarına ilişkin soruları ise yanıtlamadı.