Ana sayfa Öne Çıkanlar Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na: Yargı yarın sizi de bir yerlere davet ederse şaşmayın

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na: Yargı yarın sizi de bir yerlere davet ederse şaşmayın

PAYLAŞ

TİM Genel Kurulu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’nü eleştirdi.

Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

“Bir taraftan hukuka saygımız var, bir taraftan biz anayasa devletiyiz. Anayasa’nın hükümlerini ayaklar altına alarak vatandaşları sokağa çağırmak yarar getirmez. Yollar yürümekle aşınmaz. Bu yolla hukuk elde edeceklerini zannediyorlarsa bu da mümkün değil. Hukukta böyle bir kaide yok. Ortada bir vaka var. MİT tırlarının FETÖ’cü yargı mensupları tarafından durdurularak dünyaya servis edilmesi, atılan adımlar ve ciddi bir skandalın yaşandığı bir süreç vardır. Bazı STK’ların yargının bu zatla ilgili verdiği karara destek çıkıyormuş gibi anayasanın 138. maddeyi çiğniyor olmasının hiçbir izahı yoktur. Ürkeklik, yargıya baskı kusura bakmayın adaletin gelişini sağlamaz.

“Yargı yarı davet ederse şaşmayın”

Adalet pankartlarıyla dolaşmak adaleti getirmez. Adaleti arıyorsan onun makamı parlamentodur. Kürsüde ne diyeceksen dile getir, söyle. Yasama, yürütme, yargı. Bu üç grubun üç farklı kurumun birbiriyle olan ilintisi ülke için çok önemli. 138. madde A’dan Z’ye herkes için çalışır. Yargı yarın sizi de bir yerlere davet ederse şaşmayın. Bu tür yürüyüşe başlamak doğru bir şey değil. 15 Temmuz darbe girişiminde Atatürk Havalimanı’na gelip oradan Bakırköy Belediye Başkanı’na sığınan kişinin o gece nereye sığındığı belli olmuştur. Dürüst olmayanlarla da bir yere varılmaz.”

CHP’den Erdoğan’a cevap: Huylu huyundan vazgeçmez

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Adalet Yürüyüşü’ne ilişkin sarf ettiği sözlere yanıt verdi. Tezcan, “Huylu huyundan vazgeçmez. Erdoğan yine yargıya talimat vermeye başlıyor” diye konuştu.