Ana sayfa Editörden Ergun Babahan: Doğan’ın medya gücüyle gelebileceği deniz bitti. Şimdi tam biat zamanı

Ergun Babahan: Doğan’ın medya gücüyle gelebileceği deniz bitti. Şimdi tam biat zamanı

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın medya patronlarını ağırladığı iftar yemeğinde, ‘Adalet Yürüyüşü’nü haber yapmayın’ talimatı verdiğine ilişkin tartışmalar üzerinden Aydın Doğan-Erdoğan ilişkisini değerlendiren artıgerçek yazarı Ergun Babahan, Erdoğan’ın kendisine teslim olmayan ve biat etmeyenden haz etmediğini söyledi. Babahan, “Doğan’ın medya gücüyle gelebileceği deniz bitti: Şimdi tam biat zamanı” diye yazdı.

Ergun Babahan’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iftar davetine katılan, bu daveti almaktan aşırı mutlu olduğu fotoğraflardan anlaşılan Aydın Doğan, yine köşe yazarları üzerinden kendisini savunmakla meşgul. Hürriyet’te her dönemin yıldız köşe yazarları vardır; bu yazarların asli işlevi ise Doğan’ı rakip iş adamlarına, siyasetçilere karşı savunmak, Doğan’ın rakip gördüğü isimlere her yöntemle gücüm etmektir.

Hürriyet’in varlık nedeni aslında budur. Aydın Doğan’ın Hürriyet öncesi ve sonrası mal varlığını kıyaslayan bir araştırma yapılsa, Doğan’ın bu stratejisinin çok başarılı olduğu, hedefine ulaştığı görülür.

Doğan’ın medya gücüyle gelebileceği deniz bitti: Şimdi tam biat zamanı. Erdoğan zaten kendisine tam biat etmeyen, teslim olmayandan haz etmez. Onun için en büyük mutluluk, bundan 15 yıl önce kendisi için “Artık muhtar bile olamaz” diyen Hürriyet’in patronunu teslim almış olmaktır.

Sonuç olarak Doğan, 1990’ların başından 2000’ki yılların başına kadar Türkiye’yi fiilen yöneten İstanbul sermayesinin önemli bir temsilcisiydi. Kasımpaşa’dan çıkma Erdoğan, başbakanları dize getiren, balan indiren bu isimleri birer birer dize getirdi, teslim aldı.

Güç peşindeki bir siyasi kimlik için teslim almak; dize getirmek, biat ettirmek yenmek kadar önemlidir; hatta daha önemlidir. Bunu daha iyi anlamak için 1930’lardaki Stalin terörüne bakmak yeter. Stalin, Komünist Parti’de kendisini küçük gören kurucu entellektüel kadroyu sadece tasfiye etmemişti mesela, işkencelerle iradelerini kırmış, teslim almıştı.

Bu açıdan Doğan’ın tam teslimiyeti Erdoğan açısından bir zaferdir. Eminim ki, iftar sonrası aile arasında Aydın Doğan’ın tutumu konuşulmuş ve epey bir espri konusu yapılmıştır.

Yazının tamamı için..