Ana sayfa Editörden Fehmi Koru: AK Parti’nin hızı da çok geçmeden kesilebilir ve iktidarı sekteye...

Fehmi Koru: AK Parti’nin hızı da çok geçmeden kesilebilir ve iktidarı sekteye uğrayabilir

PAYLAŞ

Ak Parti’nin hızının ççok geçmeden kesilebileceğini ve iktidarının sekteye uğrayabileceğini söyleyen Fehmi Koru, partinin demokrasi, insan hakları ve özgürlüklerden oluşan temel unsurlarının bugün bulunmadığını söyledi.

Fehmi Koru’nun AKP kongresi öncesi yaptığı tespitleri içeren yazısının ilgili kısmı şöyle:

AK Parti’nin durumu elbette birebir kendisinden öncenin iktidar partilerinden farklı; bu yüzden şimdiye kadar halktan gördüğü ilgiyi bir çırpıda kaybedecek gibi görünmüyor. Tayyip Erdoğan tarafından planlandığı üzere, iktidarda 2023’leri, hatta 2071’leri bile görebilir. Ancak tarih bize ders veren bir yol göstericiyse bunun tersi de mümkündür: AK Parti’nin hızı da çok geçmeden kesilebilir ve iktidarı sekteye uğrayabilir…

AK Parti yeni bir ‘hikâye’ yazmıştı, ilgi çekici bir hikâye…
O günlerde, gülümsemelere yol açmayı da göze alarak, köşeler ve ekranlardan, ”AK Parti’nin potansiyeli yüzde 70 oy” demekte hiç tereddüt etmediysem, sebep budur.
Hemen her alanda olduğu gibi siyasette de ‘hikâyesi’ olan kazanır.
Kongreye gidilirken bugün eksikliği hissedilen de budur: Hikâye…

Demokrasi.. insan hakları ve özgürlükler.. hukuk devleti ilkesi.. yolsuzluğu yok etmeyi amaçlayan bir refah toplumu olma ülküsü.. Bunlar AK Parti’nin hikâyesinin temel unsurlarıydı ve onu iktidara taşıdığı gibi, her girdiği seçimde yeni oylarla desteğini artıran unsur da bunlardı.
Olumlu bir çıkıştı AK Parti’nin siyasi hayata girmesi; bu da halkın kendisini benimsemesine ve desteklemesine geçit verdi.
Acaba bugün ”Liderini yeniden başına geçiriyor” dışında hangi olumlu mesajla gidiyor AK Parti olağanüstü kongresine? Hangi dikkat çekici olumlulukta ilkelere sahip çıkılıyor?

Yazının tamamı için…