Ana sayfa Gündem İzmir Adliyesi önünde 26 avukat gözaltına alındı

İzmir Adliyesi önünde 26 avukat gözaltına alındı

PAYLAŞ

HDP, İçişleri Bakanlığı’nın Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyeleri kayyım atama kararına karşı ‘kesintisiz eylemlerine’ devam ediyor. Diyarbakır’da basın açıklamasının yapılacağı AZC Plaza ve Sanat Sokağı girişinde polis kontrol yapıyor. Gazete Fersude’nin aktardığına göre, alana 15 gözaltı ve 7 zırhlı araç getirildi. İzmir Adliyesi önünde eylem yapan 26 avukat gözaltına alındı. Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, kayyım atanan Van Büyükşehir Belediyesi’ne doğru yola çıkan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk’ün içinde bulunduğu araçlar, Tatvan’da polis noktasında bekletiliyor. Van’da da Temelli ve Öztürk’ü karşılayacak partililerin de geçişlerine izin verilmiyor.

İzmir’de adliyedeki eylemde 26 avukat gözaltına alındı

İçişleri Bakanlığı’nın kayyım kararını protesto eden Özgürlük için Hukukçular Derneği ve Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatların eylemine polis müdahale etti. Müdahalede 26 avukat gözaltına alındı.

HDP’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Diyarbakır, Mardin ve Van’da yapılan kayyum darbesini protesto etmek için İzmir Adliyesi önünde toplanan ÖHD ve ÇHD üyesi 26 avukatın darp edilerek ve ters kelepçe yapılarak gözaltına alınmasını kınıyor, protesto ediyoruz. Hukuksuzluğa ve irade gaspına karşı mücadele devam edecek” denildi.

Kocaeli’de eylemlere yasak

Kocaeli Valiliği, kayyım atamalarıyla ilgili protesto eylemlerine yasak getirdi.
Valilikten konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Mardin, Diyarbakır ve Van illerine Belediye Başkan Vekili atanmasına tepki göstermek, sözde demokratik hakları savunmak amacıyla, ilimizde yapılacak eylem/etkinlikler ile ilgili olarak kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması ile şiddet olaylarının önlenmesi amacıyla, sivil toplum kuruluşlarının kendi binalarında, kendi personel ve üyelerine yönelik yapacağı toplantılar ile devlet kurum ve kuruluşlarının program ve etkinlikleri, resmi bayram, resmi anma günleri, resmi tören ve kutlamalar ile bu kurumların düzenleyeceği gelenek ve göreneklere göre yapacakları programlar, spor faaliyetleri ile bilimsel, ticari ve ekonomik amaçlarla yapılan toplantılar hariç olmak üzere ilimiz genelinde bu amaca yönelik gerçekleştirilebilecek, açık ve kapalı yer toplantıları, yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, stant, çadır kurma, bildiri dağıtma, protesto eylemi vb. eylem/etkinlikler ile bu eyleme destek vermek amacıyla eylem ve etkinlik düzenlemek için gelen araçların ve şahısların ilimiz sınırlarına girişlerinin, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi gereğince engellenmesi, ayrıca 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 7. ve 17. Maddeleri hükmü gereğince belirtilen konuların devam niteliğindeki her türlü eylem/etkinliklerin Kocaeli il sınırlan içerisinde 20/08/2019 günü saat:00.01’den 03/09/2019 günü saat:00.00’a kadar (15) gün süre ile yasaklanmıştır.

Konu ile ilgili olarak söz konusu belediye başkanlıklarına vekil görevlendirilmesini protesto etmek amacıyla gerçekleştirilecek eylem etkinliklere Kocaeli Valiliği’nin yasaklama kararına istinaden izin verilmeyeceği, yapılması halinde müsaade edilmeyeceği ve eyleme katılanlar hakkında gerekli adli işlemlerin yapılacağı hususunda bu tebliğ tebellüğ tutanağı tanzim edilerek imza altına alınmıştır.”