Ana sayfa Logo Altı Merkel’e ‘Türkiye üzerindeki baskıyı artır’ çağrısı

Merkel’e ‘Türkiye üzerindeki baskıyı artır’ çağrısı

PAYLAŞ

İstanbul Büyükada’da gözaltına alınan, biri Alman vatandaşı 6 insan hakları aktivistinin tutuklanması Almanya’da da geniş yankı buldu. Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD), Başbakan Angela Merkel’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili tutumunu eleştirdi. SPD Meclis Grup Başkanı Thomas Oppermann, Merkel’in diplomatik girişimlerinin yetersiz kaldığını söyledi.

Oppermann, “Erdoğan’a yanlış anlaşmaya mahal vermeyecek ve açık bir biçimde bu şekilde devam edemeyeceğini belirtmeli. Diplomatik yükümlülükler yetersiz” dedi. Oppermann, siyasi nedenlerle Türkiye’de tutuklanan Alman vatandaşlarının salıverilmesi için Başbakan Merkel’in “enerjik bir şekilde” çalışması gerektiğini söyledi.

Deutshce Welle’nin haberine göre, SPD Genel Sekreteri Hubertus Heil da yaptığı açıklamada Türkiye’deki gidişatın “korkunç” olduğunu söyledi ve Erdoğan’ın “bütün sınırları aştığını” ifade etti.

Hristiyan Birlik Partileri Meclis Grubu’nun insan hakları politikaları sözcüsü Michael Brand ise yaptığı açıklamada Türkiye’ye insan hakları aktivistlerini bir an önce serbest bırakması çağrısında bulundu. Brand, tutuklamaların siyasi olduğunu belirterek “terörü desteklemek” suçlamasının “saçma” olduğunu söyledi.

Seyahat uyarısı çağrısı

Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen de Alman hükümetinden Türkiye’ye seyahat uyarısı yapmasını talep etti. Alman vatandaşlarının Türkiye’de “rehin” alınma riski olduğunu söyleyen Dağdelen, Alman hükümetinin siyasetini değiştirmesi gerektiğini savundu. Dağdelen, “Artık bekleme, umut etme ve rica etme zamanı geçmiştir” dedi.

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir ise Türkiye’nin aktivistleri tutuklayarak kendi ekonomisine zarar verdiğini söyledi. Özdemir, “Ankara’ya kendi bindiği dalı kestiği net bir şekilde anlatılmalı” diyerek Avrupa Birliği ile iyi ticari ilişkilere sahip olmasının Türkiye için önemine değindi. Özdemir, “Bu ülkede güvenli bir şekilde nasıl yatırım yapılabilir bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükada’da katıldıkları bir atölye çalışması sırasında aralarında Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser ile Alman vatandaşı Peter Steudtner’in de bulunduğu insan hakları aktivistleri 5 Temmuz’da gözaltına alınmıştı.

Merkel’den açıklama

Türkiye’de tutuklanan Alman vatandaşı insan hakları aktivisti Peter Steudtner’le ilgili Berlin’de bir açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, tutuklama kararını sert bir dille kınadı ve Steudtner’in serbest bırakılmasını talep etti. Merkel, “Biz bu tutuklamanın net olarak tamamen haksız olduğu kanısındayız” diye konuştu.

Merkel, Alman hükümetinin Steudtner’in serbest kalmasını sağlamak için her düzeyde girişimde bulunacağını da sözlerine ekledi. Merkel, “kendileri açısından bu tutuklamaların suçsuz insanların zorlu bir sürece sokularak cezaevine gönderildiği bir başka olay olduğunu” ve “bunun da büyük bir endişe kaynağı olduğunu” ifade etti.

Almanya’nın aktivistlere yardım etmek için elinden geleni yapacağını söyledi. Merkel, Alman vatandaşı aktivist Peter Steudtner’in Türk makamları tarafından tutuklanmasının “tamamıyla haksız” olduğunu belirtti.