Ana sayfa Editörden Mumay: “Ata’ya hakaret olunca: Olay yargıda; Gazeteci özgür kalınca: Tanımıyorum!”

Mumay: “Ata’ya hakaret olunca: Olay yargıda; Gazeteci özgür kalınca: Tanımıyorum!”

PAYLAŞ

BirGün yazarı Bülent Mumay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Atatürk’e hakaret’ ve ‘gazetecilerin serbest bırakılması’ konularında yargının verdiği kararlara ilişkin iki farklı tepki gösterdiğini yazdı. Mumay’ın yazısında yer verdiği ifadelere göre Erdoğan, Atatürk’e yönelik sözlerin çirkin olduğunu ancak olayın yargı sürecinde olması nedeniyle kendisini yargı yerine koymak suretiyle değerlendirme yapmasının doğru olmayacaığını söyledi. Ancak Anayasa Mahkemesi’nin Can Dündar ve Erdem Gül’e yönelik tahliye kararı sonrası Erdoğan “Kararı tanımıyorum saygı da duymuyorum” demişti

Mumay’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Atatürk’e yönelik sistematik hakaretlerin sarf edilmesinden bir hafta kadar sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklama geldi. Çin’e uçarken Atatürk’e yönelik sözlerin “çirkin” olduğunu söyledi. Yeni uçağındaki yeni oturma düzeninde, karşısında kümelenen gazetecilere konuşan Erdoğan, daha fazla detaya girmedi. Gerekçesini ise şöyle açıkladı:

“Olay yargı sürecine girdiği için kendimi yargı yerine koymak suretiyle değerlendirmem doğru olmaz. Zaten önce gözaltı, sonra tutuklama işlemleri oldu. Nereye kadar uzar bunu yargıda göreceğiz.”

Demecin içinden adeta kuvvetler ayrılığı, hukuka saygı, demokrasi fışkırıyordu. “Başkanlık sistemine evet çıkarsa kuvvetler ayrılığı sona erecek” propagandası yapanlara ders verdi Erdoğan!

Tam aksine. kuvvetler öyle böyle ayrı değil şimdi. Oysa referandumdan önce öyle miydi? Misal, referandumdan bir yıl kadar önce, Anayasa Mahkemesi Can Dündar ve Erdem Gül’ün serbest bırakılmasına karar verince, ne demişti Cumhurbaşkanımız? Hatırlayalım: “Kararı tanımıyorum, saygı da duymuyorum.”

Hemen fesatlık yapıp, “Mesele Atatürk’e hakaret olunca işi yargıya bırakıyor da, gazeteciler serbest bırakılınca niye saygı duymuyor?” demeyin. Memlekette demokrasi, pardon başkanlık sistemi var artık.

“Ben görevde olduğum sürece Deniz Yücel iade edilmeyecek” açıklamasını da yargıya müdahale saymayınız, rica edeceğim. O da 14 Nisan’da söylenmişti. Referandumdan 2 gün önce, yurdumun kuvvetleri süper ayrı bir sisteme kavuşmadan önce.