Ana sayfa Dünya Musul’da meydana gelen feribot kazasında ölü sayısı 71’e yükseldi

Musul’da meydana gelen feribot kazasında ölü sayısı 71’e yükseldi

Irak'ın Musul kentinde Dicle nehri üzerinde sefer yapan feribotun batması sonucu en az 71 kişi hayatını kaybetti. Feribotun batmasına fazla insan olmasının sebep olduğu belirtiliyor.

PAYLAŞ

Associated Press’e konuşan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Seif al-Badr, feribotun teknik bir problem yüzünden battığını ve çevrede insanları kurtaracak çok fazla tekne olmadığını söyledi. Sözcüye göre feribotta yaklaşık 150 kişi bulunduğunu ifade etti.

Ninova eyaletinin yöneticisi Abd al-Sattar Habu, feribotun insanları turistik bir küçük adaya taşıdığını ve yolun yarısındayken battığını aktardı. Abu, nehirdeki su seviyesinin yoğun yağışlı kış sonrasında yüksek olduğunu ve barajlardaki kapakların açılacağı konusunda da birkaç gün önce uyarı yapıldığını söyledi.

Musul Sivil Savunma İdaresi Başkanı Hüsam Halil, bölgede çalışmaların başlatıldığını ve ondan fazla kişinin kurtarıldığını söyledi. Irak Sivil Savunma yetkilileri yaralı sayısını da 100 olarak açıkladı.

Başbakanlık Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Adil Abdulmehdi’nin Musul’da bir feribotun batması sonucu sivillerin hayatını kaybettiği olayı yakından takip ettiği ve derhal soruşturma açılması talimatı verdiği belirtildi.

Batan feribottaki yolcuları kurtarmak için çalışmalar sürdürülürken; Sputnik International’a konuşan bir yerel acil servis çalışanı kazaya ‘aşırı yüklemenin’ sebep olduğunu iddia etti. Kaynak, Al Jazeera isimli feribotun Musul’un Al Gabat bölgesinde battığını ve o sırada çoğunluğunu çocuklar ile ebeveynlerin oluşturduğu onlarca kişinin o sırada feribotta olduğunu söyledi.