Ana sayfa Gündem Özgür Özel: Koğuşlar 130 kişi, yatacak yer yok! Mahkum da memur da...

Özgür Özel: Koğuşlar 130 kişi, yatacak yer yok! Mahkum da memur da perişan

Tutuklu ve hükümlülerin nöbetleşe uyudukları cezaevlerindeki doluluk oranı CHP’li Özgür Özel’in paylaştığı tweet ile tekrar gündeme geldi: “Mahkum da memur da perişan!”

PAYLAŞ

Cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülerin durumunu gündeme getiren CHP’li Özgür Özel, İzmir Buca Cezaevi’nde görev yapan bir infaz koruma memurunun mesajını paylaştı. Özel’in paylaştığı mesajda, Buca Cezaevindeki mevcudun 4 bine yaklaştığı, 130 kişiye ulaşan koğuşta mahkumların merdivenlerde yattığı, suların da sık sık kesildiği kaydedildi.

Özel’in tweeti şöyle:


Aynen aktarıyorum: Sayın Başkanım iyi çalışmalar. Buca Cezaevinde İKM olarak görev yapıyorum. Mevcut 4000’e yaklaştı. Koğuşlar 130 kişi, yatacak yer yok. Merdivenlerde yatıyorlar, havalar sıcak sular sık sık kesiliyor. Memur sayısı çok az. Mahkum da memur da perişan. Lütfen sesimiz olun!”

280 BİN TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ ZOR ŞARTLARDA KALIYOR

Temmuz ayı verilerine göre 219 bin kapasitesi bulunan 353 cezaevinde 280 bin tutuklu ve hükümlünün kaldığı vurgulanıyordu. Tutuklu ve hükümlülerin zor şartlarda barındığı, koğuşlarda iki üç katı kişinin kalmak zorunda kaldığı kaydediliyordu.