Ana sayfa Gündem Ruhani ve Putin üçlü Suriye zirvesi için Türkiye’de

Ruhani ve Putin üçlü Suriye zirvesi için Türkiye’de

PAYLAŞ

Türkiye’ye gelen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, sabah saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek üzere Çankaya Köşkü’ne geldi. Ruhani ile Erdoğan’ın 12.00’da başlayan görüşmesi yaklaşık 1,5 saat sürdü. Daha sonra heyetler arası görüşmeler yapıldı.

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rabii, Tahran ile Moskova ve Ankara arasındaki ilişkilerin tarihin en yüksek seviyesinde olduğunu belirtti. Rabii, İran Radyo Televizyon Kurumu İRİB’e konuştu. Rabii, ilişkiler hakkında “Rusya ve Türkiye’yle ilişkilerimiz tarihinden en yüksek seviyesinde bulunuyor” ifadesini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i taşıyan uçak da 13.38’de Esenboğa Havalimanı’na indi. Erdoğan ile Putin’in ikili görüşme gerçekleştirdi. İkili görüşmenin ardından Rus heyetlerle görüşmelere geçildi.

Erdoğan ile Putin görüşmesinin ardından Rus lider ile İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin ikili görüşmesi başladı. İki lider daha önce şubat ayında Rusya’nın Soçi kentinde ve haziran ayında da Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te bir araya gelmişti.