Ana sayfa Gündem Sinemadaki bilet krizine bakanlık müdahil oldu

Sinemadaki bilet krizine bakanlık müdahil oldu

Senelerdir taraflar ve paydaşlar arasında anlaşılamadığı için sürüncemede kalan ve bir türlü çıkartılmayan Sinema Kanunu'yla ilgili teklif üzerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın talebi ile yüzde 90 oranında mutabakat sağlandığı ve yasalaşması için Meclis'e gönderildiği belirtiliyor.

PAYLAŞ

Milliyet’ten Aykut Yılmaz’ın haberine göre kanun teklifinin, komisyona geldiği haliyle yasalaşması halinde, sinema salonu işletmecileri, izleyici sayısının artırılmasına yönelik kampanya ve toplu satış faaliyetlerini, filmin yapımcısı ve dağıtımcısı arasında yapılacak sözleşmeyle düzenleyecek.

Bilet hasılatları konusunda yaşanan şeffaflık krizine de yasa teklifi çare olacak. Teklife göre, sinema salonu işletmecileri, film gösterimleri ile ilgili bilgileri bakanlığa iletmek üzere belirlenen donanım ve yazılımı işler halde bulundurmakla yükümlü olacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’deki tüm salonlarda kullanılması zorunlu olan bir arayüz geliştirerek kullanıma açacak. Bu sayede günlük bilet satış rakamları otomatik olarak gün sonunda sistemden alınarak yapımcı ve dağıtımcıyla paylaşılacak.

Yasa teklifinde, gerekli donanım ve yazılımı işler halde bulundurmayan işletmeye salon başına 50 bin TL para cezası öngörülüyor.

Yılmaz Erdoğan’ın, yeni filmi Organize İşler 2’yi vizyona sokmama kararı almasının ardından ortaya çıkan kavga, karşılıklı açıklamalara sahne oldu.

Yılmaz Erdoğan’ın yanı sıra Cem Yılmaz, Şahan Gökbakar ve Mahsun Kırmızıgül’ün de boykot mesajları vermesi sonrası salon işletmecisi Mars Grubu’ndan tartışmayı alevlendiren bir açıklama geldi. Mars Grubu Kurumsal İletişim Direktörü Aslı Irmak Acar, yapımcıları eleştirirken “Yeni Cem Yılmaz’lar çıkarırız” açıklamasıyla tepkileri üzerine çekti.

Hayatımda ilk defa gördüğüm bu hanım yeni Cem Yılmaz’lar çıkaracakmış !Yavaş çıkarsın.Hanımefendi hadi bırak Cem Yılmaz çıkarmayı da tüm Türkiye de sinema biletini 15 lira yapmayı teklif ediyorum 40 liraya bilet satmak yok varmısın ? Yoksun tabi…İyi çıkarmalar Cengizi geçiyorum

— Cem Yılmaz (@CMYLMZ) 30 Aralık 2018

Önce Cem Yılmaz, “Terbiyesiz” ifadesini kullanırken ardından Yılmaz Erdoğan ve Şahan Gökbakar’dan da benzer tepkiler geldi. Ancak arada röportajı gerçekleştiren Cengiz Semercioğlu’na da ince göndermeler yapılan mesajlar paylaşılınca Semercioğlu’ndan karşı yazı geldi.

Yeni bir Cem Yılmaz çıkaracağını söyleyecek kadar şaşırmış bu hanımefendiyi ben çıkaramadım. Cem’in söylediklerine katılıyor; bu ayarsız, şuursuz yaklaşımı kınıyorum. C.Semercioğlu’nun, mısır patlağı fonundaki ‘dünya tatlısı’ fotoğrafının manasını da hiç çıkaramadığımı ekliyorum. https://t.co/CSrth6Wly6

— Yılmaz Erdoğan (@yilmazerdogan) 30 Aralık 2018

Sosyal medya hesaplarından üç ismi mention ederek “Şaka mı bu arkadaşlar?” diye soran Semercioğlu, gazetecilik yaptığını belirterek kendini savundu.

Konuyu gündeme ilk olarak kendisinin taşıdığının altını çizen Semercioğlu, “Yapımcıların sesini duyurduğum için bana teşekkür edeceğinize, 4. gün Mars’çılara söz verdiğim için beni eleştiriyorsunuz” ifadesini kullandı.