Ana sayfa Dünya Trump, Rusya ile iyi ilişkiler için danışmanlarına karşı verdiği savaşı nasıl kaybetti?

Trump, Rusya ile iyi ilişkiler için danışmanlarına karşı verdiği savaşı nasıl kaybetti?

Washington Post, Trump’ın Rusya ile iyi ilişkiler için danışmanlarına karşı verdiği savaşı kaybettiğini yazdı. Rusya konusunda danışmanları tarafından sık sık tuzağa düşürüldüğü belirtilen Trump, bu yüzden Fransa ve Almanya kadar Rus diploman sınırdışı edeceğini sanarken kendini 60 Rus diplomatla rekor kırarken bulmuş.

PAYLAŞ

Hiçbir siyasi tecrübesi bulunmayan Donald Trump’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile iyi ilişki mesajları eşliğinde 20 Ocak’ta ABD Başkanlık koltuğuna oturmasından beri, yönetiminden bazı isimlerin yönlendirmesiyle kendini Rusya ile ihtilaf halinde bulduğu iddia edildi.

Washington Post (WP), İngiliz istihbaratına bilgi satarken yakalanıp casus takasıyla İngiltere’ye yollanmış eski Rus askeri ajan Sergey Skripal ile kızı Yuliya’nın zehirlenmesiyle ilgili suçu Rusya’ya yıkan İngiliz hükümetiyle dayanışma için Rus diplomatların sınırdışı edilmesi furyasından bir örnek verdi.

‘SKRİPALLERİ RUSYA’NIN ZEHİRLENDİĞİNE İNANMADI’

‘Gönülsüz şahin Trump, Rusya konusunda danışmanlarına karşı verdiği savaşı kaybetti’ başlıklı habere göre Trump, başta Skripallere saldırının gerisinde Rusya’nın olduğuna inanmaya yanaşmadı. Danışmanları ikna edebilmek için Trump’a Avrupalı müttefiklerle aynı hizada durmazsa medya tarafından yerden yere vurulacağı uyarısı yaptı.

‘MAY’E SORDU: BENDEN BUNU YAPMAMI NEDEN İSTİYORSUNUZ?’

Danışmanların bir sonraki görevi Trump’ı Avrupalılarla birlikte Putin’i cezalandırmaya ikna etmekti. Beyaz Saray’dan üst düzey bir yetkiliye göre İngiltere Başbakanı Theresa May ile telefonda konuşan Trump ”Benden bunu yapmamı neden istiyorsunuz? Almanya ne yapacak? Ya Fransa” diye sordu.

NE DEDİ, NE YAPTI?

İngiliz kenti Salisbury’de Skripallerin zehirlenmesinin Avrupa’nın sorunu olduğu ve Rusya’ya karşı harekete geçilecekse başı Avrupalıların çekmesi gerektiği kanatindeki Trump, danışmanlarının anlattıklarından kafasının karışması sonucu kendini 60 gibi rekor sayıda Rus diplomatı sınırdışı ederken buldu.

23 Mart’ta Beyaz Saray’daki toplantıda Rus riplomatları sınırdışı etme konusunda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un sözüne güvendiğini, Almanya Başbakanı Angela Merkel’den ise şüphesinin olduğunu söyleyen Trump, ertesi günü Mar-a-Lago malikanesinde danışmanlarından konuyla ilgili son brifingi aldı.

‘AVRUPALI MÜTTEFİKLERİMİZLE AYNI SAYIDA’ DEDİLER

Trump’a casus oldukları şüphesiyle 60 Rus diplomatın sınırdışı edilmesi planını anlatan danışmanları ”Avrupalı müttefiklerimizle hemen hemen aynı sayıda Rus diplomatı sınırdışı edeceğiz” dedi.

Bunun üzerine danışmanlarına ”Onların rakamıyla uyumlu olacağız. Biz başı çekmeyeceğiz, onların rakamını tutturacağız” talimatını veren Trump, uçakla Washington’a dönerken kararı imzaladı.

TRUMP HER AVRUPA ÜLKESİNİN 60’AR DİPLOMAT GÖNDERDİĞİNİ SANMIŞ

WP’ye konuşan yetkililere göre ertesi gün her ülke kaç Rus diplomatı sınırdışı ettiğini açıkladığında, Trump bir öfke patlaması yaşadı.

Danışmanlarının brifinginden her bir Avrupa ülkesinin 60’ar Rus yollayacağını sonucunu çıkaran Trump, kendisi 60 Rus’u sınırdışı ederken Fransa ve Almanya’nın sadece 4’er Rus’u gönderdiğini öğrendiğinde şok ve dehşet içinde kaldı.

‘FRANSA VE ALMANYA’NIN 4’ER RUS GÖNDERDİĞİNİ BANA NEDEN SÖYLEMEDİNİZ’

ABD tarihindeki en büyük diplomatik sınırdışını gerçekleştiren ve Rusya’ya karşı en sert tutumu alan lider konumuna düşen Trump, ”Bana Fransa ve Almanya’nın sadece 4’er Rus sınırdışı ettiğini söyleseydiniz biz de o kadar gönderirdik” diyerek küplere bindi.