Ana sayfa Dünya Trump Suriye’deki yeni süreci açıkladı: IŞİD’le Erdoğan mücadele edecek

Trump Suriye’deki yeni süreci açıkladı: IŞİD’le Erdoğan mücadele edecek

ABD askerlerinin Suriye’den çekilmesini öngören kararnamenin ABD’li yetkililer tarafından imzalandığı bildirildi. AFP’ye konuşan Amerikan ordusu sözcüsü, askerlerin çekilmesiyle ilgili bir soru üzerine “Suriye için kararname imzalandı” dedi.

PAYLAŞ

Diğer yandan ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından paylaştığı mesajda AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘IŞİD’i Suriye’de yok edeceği’ bilgisini verdiğini söyledi.

Trump’ın tweetinde şu ifadeler yer aldı: “Cumhurbaşkanı @RT_Erdogan, Suriye’de IŞİD’den geriye ne kaldıysa yok edeceği bilgisini verdi …. o bunu yapabilecek biri, üstelik Türkiye bizim ‘kapı komşumuz’. Askerlerimiz evlerine dönüyor!”

Trump ayrıca daha önceki açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Amerikan askerlerinin Suriye’den çekilmesi konusunda “verimli” bir telefon konuşması gerçekleştirdiklerini söylemişti.

CNN, Amerikan askerlerinin Suriye’den çekilme sürecinin ‘gelecek birkaç hafta içinde başlamasının beklendiğini, tamamen çekilmenin de birkaç hafta süreceğini’ aktardı. ABD’nin Suriye’de yaklaşık 2 bin askeri bulunuyor.

ERDOĞAN İLE TRUMP TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Twitter hesabı üzerinden konuşmayı duyuran Trump, “IŞİD ve Suriye’deki ortak ilgi alanlarımızı konuştuk, Amerika askerlerinin bölgeden, yavaş ve son derece koordineli bir şekilde çekilmesini konuştuk” dedi.

Başkan Trump, görüşme ile ilgili mesajını, “Ticaretin genişletilmesini de konuştuk” cümlesiyle bitirdi.