Ana sayfa Öne Çıkanlar Türkiye ABD merkezli yardım kuruluşu Mercy Corps’un faaliyetini durdurdu

Türkiye ABD merkezli yardım kuruluşu Mercy Corps’un faaliyetini durdurdu

PAYLAŞ

Türkiye hükümetinin faaliyetlerini gerekçe göstermeksizin durdurduğunu söyleyen Mercy Corps sözcüsü Christine Bragale, bugün örgütün internet sitesinde de yayımlanan açıklamasında, “Türkiye ve diğer ortaklarımızla beş yıllık işbirliği ardından olayların bu noktaya gelmesi yüreklerimizi parçalıyor” dedi ve Türkiye hükümetiyle diyaloğu sürdürmeye çalışacaklarını, Ankara’nın kararını değiştireceği umudunu taşıdıklarını ekledi.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Türkiye hükümetinin Mercy Corps’un faaliyet iznini hangi gerekçeyle iptal ettiği konusunda henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

ABD Dışişleri sözcüsü: Endişeliyiz

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın sözcü vekili Mark Toner ise, Mercy Corps’un Suriye’de zor durumdaki mültecilere insani yardım iletilmesinde “değerli bir ortak” olduğunu söyledi.
Sözcü vekili Toner, “Türkiye hükümetine Mercy Corps’un kapatılması ve bunun zor durumdaki nüfusa hayati önemdeki insani yardımın iletilmesine yapacağı etkiyle ilgili endişelerimizi bildirdik” diye konuştu.

Suriye’de 2013 yılından bu yana yardım faaliyetlerini sürdüren Mercy Corps bu ülkede ayda 350 bin ila 500 bin arasında insana yardım ilettiğini söylüyor.