Ana sayfa Manşet ‘Yalancılar kulübü’nden bir Türkiye ajanı

‘Yalancılar kulübü’nden bir Türkiye ajanı

PAYLAŞ

ABD başkanı Donald Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn’in, Erdoğan ve AKP adına ABD’de para karşılığı lobi faaliyeti yürüttüğünün ortaya çıkmasının ülke siyasetindeki yankıları sürüyor. Flynn’in, hem Ruslarla olan ilişkisi, hem de Türkiye adına lobi faaliyetleri yürütmesi ve bu gerçeklerin sansayonel bir biçimde ortaya çıkması Demokratların eline koz verdi. Trump karşıtı yayın organları, Başkan ve ekibini yalancılıkla suçlamaya başladı.

Demokratlara yakınlığıyla bilinen PoliticusUSA’da yayınlanan analizede Donald Trump’ın ekibi ‘yalancılar klübü’ olarak tanımlandı. Türkiye adına 530 bin dolar karşılığında lobi çalışması yaptığı ortaya çıkan Eski General Flynn’ın bu görevini gizlediğini ve Başkan Yardımcısı Mike Pence’in bundan haberinin olduğu ifade edildi.

İşte o analiz:

Başka bir Trump aktörü olan Mike Pence’i çevreleyen yalanlar, Beyaz Saray’ın ötesine uzanıyor. Teğmen Michael Flynn da, Türk hükümetine çalışması için para ödeyen bir Türk’le ‘sarmaş dolaş’ oluyor.

İnançlı bir Cumhuriyetçinin, kolayca ortaya çıkabilecek bir yalan söylediğini görmek ve bunun daha sonra ortaya çıkışını izlemek her zaman çok ilginç olmuştur. Uyduklarını söyledikleri Hristiyan ilkelerine yalanı ve ikiyüzlülüğü de karıştırırlar. Bu yalanların bir örneği de, Trump’ın yanına seçtiği adamın Türk hükümeti için ‘yabancı ajan’ olarak çalışıyor oluşu…

Şimdi de ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in yalanı ortaya çıktı. Pence, Michael Flynn’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çalıştığını bilmediğini söylemişti. Ancak 18 Kasım’da aldığı bir mektuptan öğrendi.

Pence’in iddiaları da Flynn’ın Ruslarla ilişkileriyle ilgili bir başka soruyu akıllara getiriyor. Pence, Flynn’ın Ruslarla ilişkisine dair bir bilgisinin olmadığını, her şeyi medyadan öğrendiğini söylemişti.

Yalancılarla ilgili bir şey daha, bir şeyi herkes biliyorken bile ısrarla yine ve yeniden yalan söylemeye devam ederler. Sanki aylar öncesinden olmuş bitmiş olanı bilmiyor da haberlerden öğreniyormuş gibi yaparlar.

Başka bir Trump yönetici aktörünü, bu örnekte Mike Pence’i, kuşatan yalanlar ortalığa saçılıyor. Beyaz Saray’ın ötesine taşınıyor ve Türk hükümeti adına çalışan Türk “işadamı” tarafından tüm bunlar ele geçiriliyor.

Yaklaşık 530 bin doları aşan parayı Trump yönetimindeki Flynn’e veren Ekim Alptekin olarak adlandırılan adam, ‘Trump Yalancı Kulübü’ ile mükemmel uyum sağlıyor. Bu adam da yaptığı açıklamada, Flynn’in bir şey yapmadığını iddia etti ve kesinlikle Türk hükümetinin adına herhangi bir çalışmada bulunmadığını belirtti.

Ancak şurası net değil ki, Alptekin, Flynn’ı korumaya mı çalışıyor yoksa, Trump’ın ekibi gibi yalan mı söylüyor?

Belki de Türkiye’de “hükümet” ve “yabancı ajan” tanımları dünyadaki herhangi bir yerden farklıdır, ancak Amerikan politikasını etkilemek için yabancı bir hükümetin ajanı olarak çalışan biri ‘yabancı bir temsilci’ olarak çalışmaktadır.

Ancak Flynn şunu biliyor ki başka bir ülke ajanı olarak çalışmak kayıt yaptırmayı gerekli kılar.

Alptekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanan bir konumda bulunuyor ve Alptekin’in Flynn’a biçtiği görev, Pensilvanya’da yaşayan Vaiz Fethullah Gülen’in sınırdışı edilmesini sağlamak. Erdoğan, Gülen’in geçen yılki darbe girişiminin ardında yer aldığına inanıyor ve Türkiye’de ‘fesat çıkardığını’ iddia ediyor.

Flynn da bu görevi Hill gazetesinde yazdığı makalesinde yerine getirmeye çalışmıştı. Makalesinde Gülen’i ‘Türkiye’nin Ladin’i olarak lanse etmeye çalışmıştı.

Obama yönetimi, Gülen’in iadesini reddetmişti. Çünkü Obama yönetimi 530 bin dolara yabancı ajan olarak çalışmak için Türkiye’den para almamıştı. Ayrıca, Gülen’in darbe yaptığına veya dahil olduğuna dair veya sınırdışı edilmesini sağlayacak hiçbir belge de Obama yönetimine sunulmamıştı.